Wordpress & Joomla savaşı

Wordpress & Joomla savaşı - 5.0 out of 5 based on 3 votes
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

CMS yani Content Menagement Systems (İçerik Yönetim Sistemleri) gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. Büyük yatırımlar ve harcanan zaman tıpkı legonun alt yeşil büyük parçası gibi. CMS'lerin en popüler iki temsilcisi Joomla ve Wordpress hakkında karşılaştığım gelişmelerden biraz bahsetmek istiyorum.

Bu savaşta Wordpress bir tık öne mi çıkıyor ne ?

Ortaokulu'na gittiğim yıllardan bu yana internet siteleri ile bir şekilde haşır neşir oldum. İlk önce ASP Nuke ile tanıştım, sonra onu PHP Nuke izledi hatta ilk sitem olam nuketronix.com sitesini de PHP nuke ile yaptım.

Herkes birgün ünlü olacak

sözünü gerçekler şekilde bu sitem PcNET dergisinin piri reis sayfalarında bile yerini aldı. Daha sonra MANGO geldi. Derken kendi içinde savaşanlardan JOOMLA galip çıktı.  Özellikle 3. Parti eklentiler ve temalarının bolluğu Joomla'yı özellikle bir tık HTML, PHP bilenler için daha etkili kullanma özelliği getirdi. PHP ASP'nin bir tık önüne geçti benim için. Belki hiçbir zaman efektif olarak LINUX işletim sistemini kullanmadım ama PHP'den de vazgeçmedim.  

Wordpress ilk zamanlar sadece yeni başlayanların bloglarını yazdıkları bir alt yapı olarak kaşıma çıktı. Taki son 1-2 aydır farklı projeler için ticari kobilerin sitelerinin tasarımını yapmaya karar verinceye kadar. Joomla'daki JCE editöründen se Wordpress de WPBAKERY'nin geliştirdiği visual composer gibi sayfa yapıcılar tasarım yonundan sınırsız seçenekleri de önümüze sunuyor. Wordpress'in popülerliğinin artması 3. parti eklentilerin de artmasını beraberinde getirdi. Özellikle önceleri sadece Joomla'da görmeye alışkın olduğumuz yeni temaların artık Wordpress için yapılır hale geldiğini ve Joomla'nın yavaş yavaş ivme kaybettiğini de gözden kaçırmamak gerekir.

Bugüne dek sitelerimi bir kaç istisna dışında hep Joomla alt yapısı ile kurdum, ancak bugün kendi sitemi bile wordpress ile yenilesem mi diye düşünmüyor değilim. Tabi onca alt sayfa ve kaybolacak linkler de gözümü korkutmuyor değil. Öyle ki eski serverdeki virüs ve shell sıkıntıları nedeniyle sitemi yenilemek zorunda kalmıştım ve yazılarımın çoğunda resimlerim açılmıyor, sitemin backlinklerini kaybettim ve PR da düştü. günlük hitlerim yeni yeni yükselmeye başlıyor. 

Bugün kendi sitenizi tekrar kuracak olsanız hangi alt yapıyı kullanırsınız? 

İşte bu soruyu kendime sormuyor değilim. Mühim olan içerik mi görsellik mi buna iyi karar vermek gerekiyor. Günümüz internet dünyasında tasarımdan ziyede içerik ön planda, çok kötü tasarımı olan sitelerin yüksek hitler aldığını görüyoruz. Sitelerin mobil uyumluluğu da son derece önemli.  Bu biraz da hedefe de bağlı örnek vermek gerekirse içerisinde ürün kataloğu ve satın almaya yönelik bir gelecek vaad eden ve yabancı dil desteği de olan bir site söz konusu ise o zaman joomla kullanıyorum (bkz. kartepekayakkirala.com) yok iş içerik değil sanat ise ve sanatsal resimler öncelikliyse o zaman tercih wordpress'e kayıyor. (bkz. mehmetteke.com) 

Günümüz internet savaşlarında tıpkı teknolojiler gibi alt yapılar ve trendler de çok hızlı değişiyor bugün wordpress önde gibi gözükse de yarın tekrar joomlanın ya da xmods gibi başka bir altyapının öne geçip geçmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. 

Tags: joomla, wordpress, compare, karşılaştır, 2015, hangisi, tercih, tema, template, cms, which, versus, vs.

Betting site http://cbetting.co.uk more info for Paddy Power Offers