Dual boot, Win7 üzerine Xp kurma ve başıma gelenler

Dual boot, Win7 üzerine Xp kurma ve başıma gelenler - 5.0 out of 5 based on 1 vote
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
4ab4b6df96c060fa741e97b50eafb07c
Can yükle win7 üzerine Xp birşey olmaz smiley

Başıma ne geliyorsa bu birşey olmazlar yüzünden geliyor zaten ama sonuçta çözüme ulaştım. Neler yaptım kısaca bakalım 

1- Windows 7 üzerinde XP kurulumu yapabilmek için öncelikle C: ve D: olan diskimi 3. bir bölüme (F:) ayırdım [disc partition] Bunun için Windows7 üzerinde bulunan kendi programcığını kullandım. [Acronis disc directory ile yapacaktım ancak 3. parti bir yazılıma gerek yok ve acronisin 32bit versiyonunu da bulamadım] 

nasıl mı yaptım

a- Başlat > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi > Disk Yönetimi  

b- buradan internette adım adım anlatılan adımları kullanarak  20 GB'lık bir yeni disk bölümü oluşturdum. 

Elimde temiz bir disk birimi vardı artık. 

2- Ama şimdi XP cdsi yoktu :) Yaklaşık 1 hafta kadar bekledim.  13 Aralık 2010'da diski bölmüşüm (Bkz. Facebook Status )
Sonra 20 Aralıkta da Yoğurt kovalarında özenle stokladığım CD ve DVD'lerin arasından bir XP SP2 cd'si buldum. Çalışıyordu da :)

3- Sıradan Xp kurulumunu F: 'e kurdum, herşey iyi hoş güzel gerçekleşti, wiriless ve VGA driverlarını da kurdum. Tamam Güzel bir XP sahibi oldum ama 1 saniye peki ya windows 7 ?

4- Bilgisayarımda sadece XP açılıyordu ve Boot menüsünde işletim sistemi seçme seçeneği de yoktu frown


5- Dual Boot denen olay için oldukça macera ve aksiyon gerçekleştirmeme rağmen (Boot dosyasını Notepad ile bile editledim) muvaffak olamamıştım ki easyBCD 2.02 Programı imadadıma yetişti. 
6- İngilizce bir internet sitesindeki adımları gerçekleştirerek Dual Boot olayını da hallettim.

7- Artık Windows xp on F:/ ve Windows 7 on C:/ bir boot menüsüne sahiptim. Bu menü sayesinde rahatlıkla Windows XP işletim sistemini seçerek açabiliyordum ama gel gelelim Windows 7 siyah ekran üzerinde yanıp sönen beyaz bir imleçten ibaretti. Bu sorunu çözmek için de Windows 7 DVDsini takarak en alttan onarım seçeneklerini seçmek yeterliymiş. Buraya kadar da pek bir sorun yok.

8- Ahanda geldik mi şimdi fasülyenin faydalarına. ASUS F3SA notebook'un üzerindeki dvd-rom yeni nesil DVDleri okumuyor. 16X DVDler, double Layerların bir kısmı v.b.  Elimde de Windows 7 Dvd'si yok.

9- Bu sorunu da birkaç gün DVD arayarak geçirdikten sonra USB üzerinden işi halledemezmiyimi araştırarak çözdüm. Liseden arkadaşımMete Ercan PAKDİL'in internet sitesindeki bir makaleyi google aramalarından buldum ve çok da sevindim Dostum ellerine sağlık. Bir dünya araştırma yapıp uygulamaları için kasarken kısa yolu göstermiş sağolsun. Şu an elimde 16 GB'lık bir Bootable Windows 7 var :) Sanırım en pahalı windows medyalarından biri tabi Metenin sitesindeki yorumlarda 500GB HDD mahveden arkadaşı saymazsak 

10- Tam da denk geldi 10. MAdde 10 numara madde çünkü sonuçta elimde Dual Bootlu birbirinden bağımsız çalışan Windows 7 ve Windows XP işletim sistemli bir bilgisayarım var.  Artık AGI earthimager 2D, 3D, Res2Dinv, Res3Dinv yazılımlarını sorunsuz çalıştırabileceğim, Mapinfo ve Discover 3D denemelerini de hayata geçirmeyi planlıyorum ama sonuç henüz belli değil sad

Bir macera da google ve tutorialler sayesinde mutlu bitti şimdi sırada Jeofizikte Seminer Yüksek Lisans Dersinin Ödevini yapmak var, Keşke bunun da tutoriali olsa ama henüz (Bak altını da çizdim) bir tutorial web üzerinde mevcut değil.

Betting site http://cbetting.co.uk more info for Paddy Power Offers