Jeoloji ve Jeofizik Mühendisliği Ayrı mı ?

Jeoloji ve Jeofizik Mühendisliği Ayrı mı ? - 4.9 out of 5 based on 8 votes
4.9375 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.94 (8 Votes)

Pasta yiyeceğiz ama kimimiz zayıf kimimiz şişman. Kimimiz geniş aile kimimiz daha aile bile kuramamış. Ortada da bir pasta var işte bu pastadan daha büyük dilimler alabilmek uğruna herkes bir çaba içerisinde. Durum yerbilimleri açısından da çok farklı değil ne yazık ki.

 

Jeofizik Mühendisiyim evet fakat yaptığım iş aslında yerbilimleri. Jeolojisini bilmediğim bir arazinin yeraltı modelini oluşturabilmem söz konusu bile olamaz. Olsa olsa sayılardan ve renklerden oluşan 3 boyutlu bloklar yaparım.Jeolojisi bilinmeyen ölçümler renk ve sayılardan ibaret havada asılı olarak kalıyor, burada büyük bir anomali var diyorsunuz ama ne olduğunu söylemek kolay olmuyor, ancak jeoloji ile birleştiği zaman taşlar yerine oturuyor.  Jeoloji mühendisleri açısından da bakacak olursam özellikle tektonik olarak bolca hırpalanmış bir sahada yeraltı hakkında değerlendirme yapabilmek için jeofizik yöntemleri kullanmamak gibi bir lüks yoktur. 

 

Jeofizik sismik ve rezistivite yöntemlerinden ibaret değildir. Teknolojinin getirdiği imkanlarla günden güne teknikler ve yöntemler hem gelişmiş hem de çeşitlilik göstermiştir. Özellikle mostra madenciliğinin bitmeye yüz tuttuğu ülkemizde sondaj maliyetleri son derece artmıştır. Firmalar bu maliyetleri azaltma ve verimi arttırma yolunda jeofizik yöntemlerin önemini acı da olsa git gide kavramaktadırlar.

Bu süreçte ne yazık ki meslektaşlarımızın yaptığı yanlış uygulamalar da mevcuttur. Her meta her yöntemle aranmaz, ölçülmez. Algısı bilgisi sismik ve rezisivite dışına çıkamamış meslektaşlarımız ne yazık ki yanılgıya düşmüşlerdir. Her yapıyı D.E.S. (Düşey Elektrik Sondaj) ile bulmaya çalışmışlar ve kimi zaman da yanılgıya düşmüşlerdir. Sahanın jeolojisini bilmeden, ne aradığını iyi analiz etmeden, tadına bakmadan yemeğe tuz atmaya benziyor. Maden açısından yaklaşacak olursak, yapının yan kayacı, tabaka yapısı oluşum biçimini gibi kıstasları  analiz etmeden ölçmeye başlanırsa sonuç ne yazık ki yanılgı ve hüsrandır. 

Jeoloji mühendisi düşman değil kardeş olmalı hatta o kardeşten iyi faydalanılmalı ki sonuç alınabilsin. Yeraltı tek bir disiplinle çözümlenemeyecek kadar karmaşık ne yazık ki. Hoş meslektaşlarımız jeofizik ve jeolojiyi sadece zemin etüdü, tren yolu, otoyol ihalesi olarak gördüklerinden işin mühendislik tarafında değiller pek yazık ki. 

Bu düşünceler yoruma açık aksini düşünen, eleştiri ve katkı koyabilen,yanlış düşünüyorsun diyen varsa konuyu aşağıdan seve seve sayflarca uzatabilirim. 

Tags: jeofizik, yorum, can bayat, jeoloji, mühendislik, tartışma

Betting site http://cbetting.co.uk more info for Paddy Power Offers