GÜZEL OLAN TEHLİKELİDİR !

GÜZEL OLAN TEHLİKELİDİR ! - 5.0 out of 5 based on 1 vote
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Nero

 Aslında kulağımda Üniversite yıllarındaki jeoloji derslerimden çınlayan bir söz

"Güzel Olan Tehlikelidir"

Geçtiğimiz günlerde Osmaniye'de bir maden sahasını gezmeye gittim. Maden sahasındaki cevherden çok sahanın içerisinden akan şelale cezbetti beni açıkcası.  

cryingNe üzücüdür ki şuan oranın fotoğrafını ekleyemiyorum çünkü çekmedim. Ama tekrar gideceğim ve fotoğraflarını da eklediğimde ne demek istediğimi anlayacaksınız.


Doğaya bir bakıyorsunuz fay zonu, her an deprem riski var ama zengin bitki örtüsü, yüksek tenörlü cevherler, dere yatakları genelde bu bölgelerde. Tabi bu botanik örtüye karşı böcekler, hayvanlar, kuşlar hep bu tehlikeyi bizlere kamufle eden etmenler. 

O yüzden değil mi ki belkide insanlar evlerini fayların yakınına ya da üzerine inşa ediyor. Dere yatağının içine evleri konduruveriyor. Doğa bize trajikomik oyunlar oynuyor. En büyük tehlikeyi büyük ve parlak bir ambalajla bize güzel gösteriyor. Biz de o ambalaja kanıp içini dışını araştırmadan yiyoruz. 

Doğal Olayların Doğal Felaketlere dönüşmesine sebep olan aslında biz insanlarız.indecision

Pek çok olaydan ders almayıp tarihi tekerür ettiriyoruz. Üzücüdür ki kaybeden hep biz oluyoruz. Doğaya karşı aktif/pasif bir savunma gerçekleştirmek ne yazık ki pek de mümkün olmuyor. Doğa herzaman galip geliyor ve tıpkı ıslah edilmiş dere yatakları ve dolgu yapılmış sahil kenarlarında olduğu gibi bize verdiklerini hızlıca bizden geri alıyor. 

En canlı renklerin, en güzel desenlerin zehirli ve zararlı bitki börtü böcekte olması gibi doğa. Ben tehlikeliyim ama cazibeliyimde diyor biz insanlara ve bizler o ölümcül cazibeye kanıyoruz çoğu zaman. 

Kim bilir belki birgün hatalardan ders alır güzellikler yerine güvenli yaşamayı tercih ederiz yoksa etmezmiyiz, sanki etmeyiz gibi gözüküyor. Güzelliğin tehlikesine aldırmayız ve doğa yine kazanır smiley

Tags: jeofizik, can bayat

Betting site http://cbetting.co.uk more info for Paddy Power Offers