Su Kirliliği

Su Kirliliği - 5.0 out of 5 based on 1 vote
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Minecraft 

Yer yüzündeki sular, güneşin sağladığı enerji ile sürekli bir döngü içinde bulunur. İnsanlar, ihtiyaçları için, suyu bu döngüden alır ve kullandıktan sonra tekrar aynı döngüye iade ederler. Bu süreç sırasında suya karışan maddeler, suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini değiştirerek “su kirliliği” olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Su kirlenmesi, su kaynağının fiziksel, kimyasal, bakteriyolojik, radyoaktif ve ekolojik özelliklerinin olumsuz yönde değişmesi şeklinde olur.

Add a comment

Devamını Oku

Prof. Nicolas Ambraseys

Prof. Nicolas Ambraseys - 5.0 out of 5 based on 1 vote
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

ambreseysAmbraseys, 1958 yılında  daha 29 yaşında iken İmperial College'a katılmıştır ve kadroda yerini almıştır. 1952'de Atina Ulusal Teknik Üniversitesinde ilk derecesini elde etmiştir.  İmperial College'da İnşaat Mühendisliği bölümünde Zemin Mekaniği üzerine uzmanlaşmıştır.  1968 yılında ise Deprembilimi Mühendisliği bölümünü kurmuştur. Kariyerinin başından sonuna kadar çeşitli kurumlarca onurlandırılmıştır . 

Akademisyenlikten önce Royal Hellenic Navy'de çalışmıştır. Bu durum bilimsel kariyerindeki seçimini de etkilemiştir. 1960 yıllarındaki makaleleri Akdeniz Tsunamilerine karşı ilgi uyandırmış ve ispatı konusunda etkili olmuştur.   

Add a comment

Devamını Oku

HANS CLOOS

HANS CLOOS - 5.0 out of 5 based on 1 vote
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
cloos
Hans CLOOS 20. y.y.’ın ilk yarısında oluşturulan modern Yapısal Jeoloji’nin asıl kurucularındandır. Çalışmalarını genellikle Almanca olarak yayınlamış ve zamanında
yaptığı çalışmalarla modern yapısal jeolojinin daha da ilerilere taşınmasına katkıda
bulunmuştur. Günümüzde dahi çalışmalarından alıntı yapılmaktadır.
Add a comment

Devamını Oku

Deprem Şiddet Cetvelleri

Deprem Şiddet Cetvelleri - 2.5 out of 5 based on 2 votes
2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)

1.GİRİŞ
Depremin şiddeti, depremlerin gözlenen etkileri sonucunda ve uzun yılların vermiş olduğu deneyimlere dayanılarak hazırlanmış olan Şiddet Cetvellerine göre belirlenmektedir. Dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan ilk şiddet cetveli 1883 yılında Rossi-Forel tarafından hazırlanan 10 dereceli şiddet cetvelidir ve bu cetvel “Rossi-Forel şiddet cetveli” diye isimlendirilmiştir. Rossi-Forel cetveli büyük depremleri başarıyla ayırt etmeye izin vermediği için Sieberg tarafından 1912 yılında 12 dereceli yeni bir şiddet cetveli hazırlanmıştır. Daha sonra bu cetvel üzerinde Mercalli-Cancani-Sieberg tarafından bazı ufak değişiklikler yapılmış ve bu cetvele “MCS şiddet cetveli” adi verilmiştir. MCS şiddet cetveli 1931 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Wood ve Neumann tarafından revize edilmiş ve “Değiştirilmiş Mercalli Cetveli” veya kısaca MM cetveli diye isimlendirilmiştir. 1956 yılında Richter MM şiddet cetvelinde bazı ufak değişiklikler yaparak ve adini MM56 şiddet cetveli koyarak yeni bir şiddet cetveli hazırlamıştır. 1964 yılında ise Medvedev-Sponhever-Karnik(MSK); MCS, MM56 ve Medvedev’in Rusya’daki çalışmalarından yararlanarak 12 dereceli MSK şiddet cetvelini hazırlamışlardır. 1988 yılında Avrupa Sismoloji Komisyonu MSK şiddet cetvelinde önemli değişiklikler yapılmasına ve yeni bir şiddet cetvelinin hazırlanması için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar vermiştir. Değişik tarihlerde yapılan toplantılardan ve çalışmalardan sonra Avrupa Makro sismik Cetveli (EMS) nin son hali hazırlanarak 1998 yılında yayınlanmıştır. Bir önemli şiddet cetvelice Japon Meteorolojik Ajans (JMA) cetvelidir. Bu cetvel 7 derecelidir ve sadece Japonya’da kullanılmaktadır. Şiddet cetvellerinde şiddetin derecesi Romen rakamı ile gösterilmektedir. Önceden hazırlanmış olan bu cetveller şiddetin insanlar, yapılar ve arazi üzerinde meydana getireceği etkileri belirlemektedir.

Add a comment

Devamını Oku

Diğer Makaleler...

Betting site http://cbetting.co.uk more info for Paddy Power Offers